פורחים-בגיל מרובע
"פורחים בגיל ותיקים יוצרים"
מיצג אומנותי ארצי  של 10,000 פרחי קרמיקה
שעיצבו ויצרו בני הגיל השלישי מכל רחבי הארץ
ביוזמתה של שלומית חפר – אמנית רב תחומית


 

על המיזם

פורחים בגיל הינו מיזם חברתי – אומנותי, המביא לידי ביטוי את חיוניותם וכושרם היצירתי של בני הגיל השלישי בישראל. ביוזמתה ובהדרכתה של האומנית שלומית חפר, יצרו כאלף שש מאות מבוגרים, כ 10,000 פרחי קרמיקה מדהימים ביופיים.

המיזם, אשר נעשה בהתנדבות וללא כוונת רווח, מקיף כ 70 מרכזים של בני הגיל השלישי בכל רחבי הארץ – מרמת הגולן בצפון ועד חבל איילות בדרום.
מאות רבות של מבוגרים שמעולם לא עסקו ביצירה – לחלקם היה זה המפגש הראשון בחייהם עם עבודה בחומר, גילו את חדוות היצירה, את היצירתיות ואת היכולת לבטא עצמם.
המיזם מציג את הפריחה והשגשוג היצירתי הקיים בכל אחת ואחד מאיתנו ללא קשר לגיל הכרונולוגי, ואת העושר הצבעוני המפעפע בליבנו גם אם השיבה כבר זרקה בשערינו.
כל אחד מהמשתתפים יצר פרח המבטא את עולמו הפנימי והפרטי. שלומית חיברה את כל הפרחים יחד לכדי תמונת עולם משותפת, המציגה את בני הגיל השלישי כקהילה יצירתית ויצרנית אשר יכולה ומעוניינת לתרום מיכולותיה לחברה כולה.
כלי התקשורת מציגים בדרך כלל תמונה עגומה של אוכלוסייה זו, המונה כיום בישראל
כ 900,000 איש ואישה. מטרת המיזם היא להציג פן מרכזי אחר בחייהם של בני הגיל השלישי, הבא לידי ביטוי בשמחת החיים, בנכונות ללמוד, ברצון ליצור ולתרום. הכרה ביכולות אלה, עשויה לשנות את הגישה והתפיסה של הציבור הרחב ביחס לאוכלוסייה רחבה זו, אשר תרמה כה רבות ועדיין יש לה כל כך הרבה מה לתת.
חובה עלינו לאפשר חיים מלאים ואיכותיים גם בגיל הזקנה, כי למעשה, בני הגיל השלישי הם אותם אנשים מלאי תשוקה, יכולות, כשרון ויצירתיות כפי שהם היו תמיד. צריך רק קצת יותר תשומת לב, רצון לראותם והתייחסות מתאימה, והנה צומח מקרבם שדה עצום, מלא צבע ועשייה משותפת.

פרוייקט פוחים בגיל

על המיצג

"אור יורד בערב על שדות חיי (זוכרת), עוד אני זוכרת זה אור יומי זה אור ימי." (מתוך השיר "אור" של נעמי שמר)

10,000 הפרחים המוצבים על רחבת הדשא של מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, יוצרים תמונה של שדות, נהר הזורם בתוכם ושמש ענקית מעל. כמו אותה שמש פנימית המניעה אותנו קדימה ומאפשרת לנו לגלות את העוצמות והיכולות שלנו, בכל שלב ובכל גיל.
המיצג מתאר את נוף חייו של האדם, הדרך בה הוא צועד והשמחה המפעמת בתוכו, צומחת בליבו וממנו מקרינה החוצה. המייצג מעביר מסר גם לבני הגיל השלישי ומדגיש כי גם כאשר השמיים מעוננים, ה"שמש היא בפנים" – יש להביט אחורה על שדות חיינו בגאווה, להמשיך וליהנות מהנוף ומהפרחים שבצד הדרך ולזכור שהאור והאופטימיות היא בתוכנו.

"שמש, הביאו שמש, אם שָמַי מעוננים. עוצמת את עיני, אבל השמש היא בפנים." (מתוך השיר "אור" של נעמי שמר)

מעבר למשמעות האומנותית שלו, מטרת המיצג היא להביע את העוצמה שביצירה, כמו ביצירת החיים עצמם, ולהוקיר את האוכלוסייה המבוגרת בארץ על יצירת נוף מולדתנו. בכוונת המיצג להציג לבאי המוזיאון זיקנה אחרת – פעילה, תוססת ויוצרת וכמו כן, להעצים את האוכלוסייה המבוגרת בארץ ולאפשר לה לייצר מפגשים, למידה וקשרים חדשים.
כל אחד הוא פרח בפני עצמו ויחד כחברה – אנו שדה עצום, ססגוני ופורח.
היצירה תוצג ברחבת מוזיאון למשך שלושה חודשים. הציבור הרחב מוזמן לבוא ולהתרשם ממיצג שטרם נעשה כמוהו בעולם, ולחלוק כבוד למאות היוצרים בני הגיל השלישי שלקחו חלק בהפרחתו.

על האומנית

שלומית חפר, יוצרת ואומנית רב תחומית, בעלת סטודיו פעיל בפרדס חנה כרכור, מציגה את עבודותיה בתערוכות וגלריות ברחבי הארץ.
כפיזיותרפיסטית בהכשרתה, עבדה במשך כ-25 שנה עם האוכלוסייה הבוגרת. כשהחליטה להסב את פועלה לעיסוק באומנות, שימשה במשך כ- 15 שנים, במקביל לתערוכות ולעבודה בסטודיו, כיועצת ומדריכה אומנותית בעמותה לקשיש בפרדס חנה כרכור.

שלומית הגתה ויזמה את המיזם מתוך מגמה להעצים את בני הגיל השלישי בישראל ולהציגם באור אופטימי וחיובי. שלומית נחשפה באופן אישי ומשפחתי למורכבותה של הזיקנה וקשייה, אך שאבה עידוד ועוצמה מגישתם האופטימית של שני הוריה האהובים, להם היא מקדישה מיזם זה.

לגלריית תמונות של מיצגים שונים בארץ לחצו כאן

לעמוד המיזם "פורחים בגיל" בפייסבוק, לחצו כאן